Pilates vücudun merkezini (core) güçlendirip, denge ve koordinasyonu arttırarak stresi azaltmaktadır. Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Bireysel pilates koçluğunda yapılan pilates egzersizlerinde vücuttaki hangi kas grubunu çalıştırırsanız çalıştırın, önemli olan omurganın çevresindeki kasları o egzersiz esnasında eşit çalıştırmaktır. Tüm egzersizler omurga odaklıdır. Pilates yapan kişi vücudunu daha iyi tanır ve sınırlarını bilir.

Hamilelik, pilatesin özüyle ve prensipleriyle (merkezleme, kontrol, yoğunlaşma, nefes, kesinlik ve akıcılık) tam anlamıyla temasa geçip, uyum sağlayabileceğiniz harika bir dönemdir. Bu prensiplerle çalışmak egzersiz deneyiminizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda doğuma ve bebeğinizi korumanıza yardımcı olacak becerileri de sunacaktır.

Uygun bir biçimde hizalanmış ve dengelenmiş vücut yapısı sağlıklı olmamızı sağlar. Organ ve stres faktörlerini bir arada düşünen Dorn Method terapistleri, bel, sırt, boyun ve her türlü eklem ağrısından muzdarip olan insanlara bütünsel sağlık yolculuğunda rehberlik eden sağlık koçlarıdır. "Omurilik beyin ile vücudun diğer parçaları arasındaki akışı sağlayan temel bilgi otobanıdır." Thomas Zudrell Dorn Method ile bu otobandaki aşılabilir engellemeler, hizalama yöntemi ile ortadan kaldırılır, akış sağlanır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinde de tamamlayıcı olarak kullanılan "Klinik Pilates" eklem ağrılarından duruş bozukluklarına kadar birçok rahatsızlıkta hastaya fayda sağlarken; fizik tedavi sonrası ağrıyı azaltmaya, işlevleri iyileştirmeye ve kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Klinik pilates ile kronik bel, boyun ve sırt ağrısı gibi durumlarda tedavinin kalıcı olması için rahatsızlıklara özel hazırlanan programlar ile ağrılı bölgedeki kaslar kuvvetlendirilir ve özel nefes teknikleri eşliğinde denge egzersizleri yapılır. Egzersiz programına düzenli devam etmek, sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü tedavi sonucu için büyük önem taşır. Omurgayı ve vücut mekaniğini doğru kullanarak ofis ergonomisine özen göstermekle de klinik pilatesin vücuda sağladığı faydanın devamlılığı sağlanır.

Çocuk pilatesi ile duruş bozukluklarının giderilmesi, kassal güçlerinin arttırılması, el göz koordinasyolarının geliştirilmesi, denge yeteneklerinin arttırılması, esnekliği geliştirmenin yanında vücutlarını tanımalarını ve işleyiş biçimini anlamalarını sağlayarak farkındalıklarının ve özgüvenlerinin artması amaçlanmaktadır.

Yoga, geçmişi yaklaşık 6000 yıla dayanan Hindistan kökenli çok eski bir öğretidir. Genel anlamda vücut, zihin ve ruhun bütünlüğü ile denge hedeflenir. Günlük hayatımızda yaşadığımız olaylar, stresler, gerginlikler vücudumuzun enerji noktalarını tıkamaya başlar ve bu da bize stres, endişe, sıkıntı ve çeşitli hastalıklar olarak geri döner. Yoga egzersizleri esnasında bloke olmuş olan enerji noktalarımız açılmaya başlar, kendimizi daha iyi, mutlu, zinde ve rahat hissederiz. Doğru nefes akışı ile daha fazla oksijen alıp, metabolizmamızı da kuvvetlendiririz. Bunun yanında fiziksel görüntümüzde güzelleşir. Sıkılaşırız, cildimizde de gözle görülür iyileşmeler kaydedilir.