Sinem İnce, Mali Müşavir, 24

“10 yıldır çektiğim omuz ağrısı ve 4 yıldır gitmediğim doktor kalmamıştı taa ki prof.dr. Cihan Aksoyla tanışana kadar… Tutuk olan omuzumu yukarı kaldırmak imkansız hale gelmişti Cihan hocam klinik pilates yapmamı söyledi ve pınar hocamın telefonunu verdi derhal iletişime geçtik.derslere başladığımızın 3.günü omuzum açıldı her ders bitiminde omuzun ve boynumdan başlayarak vücudumda bir “nane ferahlığı” hissettim. Duruşum hayata bakışım her geçen gün değişti.Pınar hocamı çok geç tanıdım İzmire gidiyor ama benden kurtuluş yok peşindeyim burdan İzmire sesleniyorum: çok şanslısın İzmir!”

 

Özgür Yazıcı, 35

“Daha önce 2 yıl mat pilates yapmış biri olarak Ataşehir’e taşındığımda,yer arayışına girdim veözellikle doğumlardan sonra sarkan karın bölgemi çabuk toplamak için reformer istedim.Akabinde tesadüf eseri Aralık başı Pınar hanımı buldum.İyi ki de bulmuşum.Önce daha evvel hiçbir hocanın söylemediği ya da göremediği lordoz ve hipermobilite durumlarımın olduğunu saptadı bende.Sonra da bunlarla ilgili neler yapmam ve yapmamam gerektiğini öğretti.şimdisıkılaşma bir kenara;durşum düzeldi,sırt ağrılarım geçti,buna bağlı olarak karın kaslarım da düzgün çalışıyor.kısacası az zamanda çok işler başardı Pınar Hanım:))Gittiği için şahsen ben cok üzülüyorum.İzmirlilere de imreniyorum doğrusu:))Tesekkürler Pınar Hoca!”

 

Özlem Veznederoğlu, Özel gereksinimli çocuk annesi,  40

“Merhaba aslında Pınar’la tanışıklığımız kısa bir mail yazışması ile başladı ve sonrasında gittiğim prof. Cihan Aksoy’da bu ismi verince bir başlıyayım dedim .Bazı fiziksel ağrılarım , kas güçsüzlüğüm ve bel fıtığı rahatsızlıkları  için gittim.Bu kadar kısa sürede yanıt alacağımı düşünmemiştim hatta oldukça da ön yargılı başlamıştım fakat altı ayın sonunda hem daha sağlıklı hemde daha güçlü hale geldim.Bel fıtığından dolayı yıllardır sırt üstü yatamıyordum artı kollarım o kadar güçsüzdü ki bir patatesi bile dinlenmede soyamaz haldeydim şimdi kendimi çok iyi hissediyorum… Pınar  sahip olduğu fizyoloji bilgisi ile de beni çok yönlendirdi şifa bulmama çok yardım etti ….

İyi bir pilates eğitmeni olmasının yanı sıra Pınar enerjisi,beslenme,tasavvuf,felsefe gibi bir çok konu hakkında ki sohbetleri ile de insanı çok mutlu eder.

Pınar’cım seni tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum her ne kadar buralarda olmasan da ben seni İzmir’de arar bulurum …

Kocaman gülümsemen ve gözlerinde ki o ışık hiç bitmesin yeni hayatında çok mutlu olmanı dilerim…”

 

Burcu, Mühendis, 30

“Kendimden çok bunaldığım bir zaman birden hayatıma pilatesi almaya karar verdim.

İnternetten tesadüfen Pınar Hoca yı gördüm ve aradım.

Gittiğimde, muazzam enerjisi, bilgisi,bakış açısı direkt kendisine çekti ve derslere başladık.

Başlar başlamaz duruşumdaki bozuklukları gördü. Senelerdir hatrı sayılı meblağları spor salonlarına,

özel spor hocalarına, pilates hocalarına harcamama rağmen hiç bir hocanın hatta ailemin ve benim farketmediğim bozuk duruşlarımı farketti. Kambur durmama zaten hiç girmiyorum.

Yakın bir zaman sonra kambur duruşum ve bozuk ayak duruşumdan eser kalmamıştı. Uyurken bile

sırtımın dik olduğunu farkettim. O kaslar nasıl sıkılaşır diye kara kara düşünürken,

vucudumda gördüğüm farka inanamadım.

Bu kadın bir büyücü olmalı!

Buarada bir spor ne kadar eğlenceli olabilir ki? Bu sorunun yanıtı bende hiç bir zamandı.

Taa ki Pınar Hoca yı tanıyana kadar. O kadar enerjik, eğlenceli, hiperaktif biri ki sizin mutsuz depresif ve dersten

keyif almama gibi bir durumunuz olmuyor.

Spor yaparken eğlendiğim tek anlardı Pınar Hocayla olan derslerim.

Her şey için çok teşekkür ederim.

@İzmir, çok şanslısın!

Sizi istediğiniz forma getirecek ve bunu kahkahalar eşliğinde yapacağınız en eğlenceli, en neşeli ve en en iyi pilates

hocası artık orada.

Yolun açık olsun. Umarım bir gün seninle tekrar çalışma şansım olur.”

 

Seda Acar, Etkinlik Yöneticisi, 31

“Oğlumun doğumunun üzerinden 1,5 yıl geçmişti ama ben hala aldığım kiloları verememiştim. Aslında vermemiştim. Konusu geçtiğinde yeni doğum yaptım diyordum. 1,5 yıl = yeni. Saçmalama Seda, her şeyi erteliyorsun bari bunu erteleme dedim bir gün ve yakın arkadaşımdan numarasını aldığım Pınar Hoca’yı aradım. ‘Pınar Hocam, ben kilo vermek, sıkılaşmak, sağlıklı ve güçlü olmak istiyorum. Çok mu zor?’ diye sordum. ‘Hayır, hepsi olur.’ dedi bana. Güvendim, başladım. Gerçekten de hepsi oldu, hatta daha fazlası. Onunla çalışmaya başladığınız anda güven, güler yüz, enerji de sizinle oluyor. Motivasyonunuzu yüksek tuttuğundan aslında yapamayacağınızı sandığınız her şey teker teker oluveriyor. Hem de kolay kolay, rahat rahat, sakin sakin…

İzmir’e taşınacağını söylediğinde ilk içten içe kızdım, ‘hayır beni bırakamazsın’ diye. Sonra onun adına çok mutlu oldum. Şimdi de İzmir’de birlikte çalışacağı herkesi bir bir kıskanıyorum. :)

 

Şaka bir yana, yıllarca sporun her türlüsünü yaptım, Pınar Hoca kadar dikkatli, özenli, profesyonel, özverili, disiplinli, samimi ve güleryüzlü sıfatlarının hepsini birden barındıran bir eğitmenle çalışmadım.

Pınar Hoca’m; bedenime ve hatta ruhuma kattığınız her şey için çok teşekkür ederim.

YOL’unuz hep açık, her şey de gönlünüze göre olsun.”

 

Filiz, 50

“Zihinsel,bedensel,içsel yolculuğumda Pınar hoca’mdan aldğım öğreti o kadar çok ki..

Doğru duruş,doğru hareket,doğru beslenme bunların en başı.Tüm bunları maneviyat ile beslemesi ise farklı bir yönü..İç ve dış disiplin,kararlılık,süreklilik,güven,mesleki donanım ve bilgi Pınar hocamın diğer özellikleri..Bize düşen sadece ve sadece teslim olmak ve sonucu deneyimlemek..Gerçek bir eğitmenin farkını yaşayabildiğim için çok mutluyum..

Yüreğine,emeğine sağlık Pınar’ımm…”

 

Zeynep Güçlü, Ev Hanımı, 43

“Sevgili Pınar Hocam; dost, eğitmen, yoldaş. Seni anlatmak için aklıma gelen kelimelerin sadece birkaçı.. Bana öğrettiğin herşey için bedenime, ruhuma,nefesime kattığın herşey için çok teşekkür ederim. Alanındaki yetkinliğin, disiplinin bir cm kaymayı bile gözden kaçırmayan dikkatin, hassasiyetin ve her zaman ışıkla gülümsemeyle parlayan kocaman gözlerin. Seni sen yapan ve farklı kılan şeylerin birkaçı. Seninle yollarımız kesiştiği için çok mutluyum. Güzel İzmir seni bütün sıcaklığıyla karşılasın bütün güzelliğiyle sarsın sarmalasın önün yolun açık olsun. Antremanlarımızı ve seni çoooook özliycem. Seni bulacak öğrenciler ne kadar şanslılar bir bilseler…”

 

Bihter Onat, Yönetici, 45

“Sevgili Pınar hocamla iki arkadaşımında katılımıyla birçok 3′lü pilates dersler yaptık. Pınar hocanın; konuya olan hakimiyeti, beden yapılarını tanıma ve ayırt etmede ki dikkati, fiziksel sıkıntısı olan uzuvlara yönelik özel çalışmaları ve bu bölgelerde iyileştirme sağlayabilme becerisi ile kendini kanıtlamış bir pilates hocası olduğunu belirtmek isterim.

Üç kişi birlikte çalışmamıza rağmen hiç birimizi gözünden kaçırmamış ve hareketlerimizin doğruluğu ile birebir ilgilenmiştir.

Pınar hocam sayesinde, tendinitli omuzlarım çok daha iyi durumda, yapamadığım birçok hareketi yapabiliyorum. Aynı zaman da senelerdir dışa bastığım sağ ayağımın basış şeklini mümkün olduğunca düzelttiğimi söyleyebilirim.

Pınar hocamın deneyimi ve uzmanlığının güvenilir olduğunu samimiyetle dile getirmek isterim.”

 

Ayten Haydaroğlu, Muhasebeci, 44

“Bundan yaklaşık 4-4,5 ay önce boyun ve bel ağrılarım yüzünden tanıştım Pınar Hanım’la.  İyi ki de tanışmışım. Hani insanın hayatına damga vuran isimler vardır ya Pınar Hanım da benim hayatımdaki çok önemli isimlerden biri oldu..

Sol kolumda boyun fıtığından dolayı oluşan ağrı gerçekten benim yaşam kalitemi çok düşürüyordu. Pınar Hanım’la yaptığımız hareketlerle bunu yok ettik. Ben Pınar Hanım’a her derse giderken büyük bir mutluluk ve huzurla gidiyordum. Biliyordum ki pilates’in yanında psikolojik olarak da rahatlayacağımı bildiğim bir ortam beni bekliyor.

Nefes almayı öğrendim..  Gerçekten ben doğru nefes almayı bilmiyormuşum meğer..

Pınar Hanım sayesinde şunu daha iyi anladım ki önce ben.. Evet önce ben iyi olmalıyım ki sevdiklerime mutluluk veriyim.

Tüm samimiyetimle söylüyorum ki Pınar Hanım gerçekten çok iyi, doğru ve güvenilir  bir eğitmen…

Pınar Hanım’ın bana gösterdiği hareketleri kendim yapmaya devam ediyorum..

Şuan vücudumda hiçbir ağrım yok.

Çok ama çok teşekkür ederim Pınar Hanım….

Tekrar görüşmek üzere”

 

Sevil Akkartal, Sigorta Eksperi, 45

“Spor salonunun her yerinde gözleri ve kulakları olan, hiç kopya çekemediğim bir eğitmensiniz. Kopya çekmeyi de pek beceremem ama neyse…

Yaklaşık 1 yıl önce tanıştım sizinle. Yılardır süre gelen skolyoz, sırt ve boyun ağrılarım nedeniyle eğik duruşumla geldim size. Derslerimizin başlarında bazı hareketleri yapmakta zorlansam da öğrenmeye, iyileşmeye gayret ettim. Yataktan hasta kalkmaktan, hep ağrı ile uyanmaktan çok yorulmuştum, 45 yaşında olmama rağmen kendimi çok yaşlı ve hasta hissediyordum. Sizin öğrettikleriniz, tavsiyeleriniz, sabrınız ve anlayışınızla şimdi daha dik duruyor, sağlıklı ve ağrısız uyanıyorum. Dünya varmış, hayat çok daha güzelmiş diyorum.

Yıllarca içimde biriktirdiğim, beni üzen bazı konularda da beni sabırla dinlediğiniz, şefkat ve sevginizi esirgemediğiniz için,

Hayatımdaki güzelliklerin daha çok farkına varmama vesile olduğunuz için,

İyi bir dinleyici olduğunuz için,

Samimi ve yürekten tavsiyeleriniz için,

İyi bir eğitmen, bir arkadaş, bir dost, psikolog olduğunuz için,

Gücüme güç kattığınız için,

Benimle paylaştığınız anlar için çok teşekkür ederim.

Dans etmeye devam ediyorum. Dans videolarımı ilerleyen günlerde sizinle paylaşacağım.

İzmir’deki yuvanızda sonsuz mutluluklar, başarılar, bereketli kazançlar diliyorum. Biliyorum ki İzmir’de de size ihtiyacı olanlara yardım etmeye devam edeceksiniz. Enerjiniz öyle güzel ki şansınızın bol olacağına inanıyorum. İzmir’e taşınıyor olsanız da bağlantımızı koparmayalım lütfen, güzel tavsiyelerinizin devamını bekliyorum.

İzmir’e ziyaretinize geldiğimde de konuşacak şeyler kalsın biraz :)”

 

Zeliha Çankaya, Matematik Öğretmeni, 30

“Ciddi skolyoz agrıları ceken biri olarak hamilelik öncesi oldukca endişeliydim, daha hamileliğimin ilk haftalarında Pınar hocayla  tanıştım ve hayatım degisti diyebilirim. Çok farklı duruş ve oturuş farkındalıklarım oldu. Normaldeki agrılarımı hiç cekmeden cok kolay bir hamilelik gecirdim ve harika bir normal doğum yaptım  :)

 . Pınar hocaya bu dönemdeki destegi ve ilgisi icin minnettarım. oğlum şu anda 3 aylık ve hamile kaldığım kiloma 4 kilo kaldı“

 

Gizem Arslancan, Mühendis, 32

“Bana sadece  doğru postürü ,ağrılarımdan kurtulmanın en sağlıklı yolunu değil, hayata her gün daha pozitif yaklaşmayı her anımdan zevk almanın yolunu gösteren canım hocama. 1,5 sene beraber çalıştıktan sonra şu an dünyanın bambaşka bir yerinde sizin tavsiyeleriniz ve öğrettiklerinizle hala dik duruşlu ağrısız ve huzurluyum. Sporun hayatımda ki anlamını değiştirdiğiniz ve her anımda yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim.”

 

Mehmet Kazan, Milli Golfçü, 34

“Pınar hoca gerek kültür, hayata bakış, farklılığa değer verişi ve renkli kişiliği ile mesleğine yansıyan yetkinliği sayesinde, bir çok ülkeden farklı zamanlarda madalya ve derceler elde etmemde yadsınamaz emekleri vardır. Pilates konusunda gözünüzün arkada kalmadan çalışabileceğiniz, iyi ki bu hocayı tercih etmişim, doğru tercih dedirtecek kadar alanında farkını ortaya koyabilen ender eğitmenlerdendir.”

 

Selin Kuru, Hostes, 34

“Para verdim ders yapmalıyım, para aldım ders vermeliyim” im çok çok ötesidir Pınar Hocam…Oncelikle o para aldıgını unutturur, sonra sen para verdiğini unutursun….HUZURla sağlığa kavuşmak olur dersin adı….ve forma…hem fiziksel hem de zihinsel…

Tesekkurler hocam, hem üstümdeki emeğine, hem de fiziğimde ki katkına, hem de ruhumda ki muhabbetine…

Sonsuz sevgiler…

Yolun açık olsun…”

 

Aslı Topçu, Reklamcı, 30

“İnsan mecbur olmadıkça hayatının düzenini değiştirmiyor. Ne kadar şartlar kötüleşse de, o kötü şartlara uyum sağlamak için elinden geleni yapıyor. Yaşam kalitesini bu uğurda düşürüyor. Benim de değişmemek adına verdiğim mücadele ancak 30 yaşına kadar sürdü. Bir gün uyandım ve şu anki hayatımı yaşama korkumun, değişme korkumu geçtiğini gördüm. Beni iyi yapacak ne varsa aramaya başladım. Google’a “Ataşehir, pilates, özel ders” yazdım ve Pınar’ın sayfasına ulaştım. Çok da düşünmeden mail attım ve derslere başladık.

 

İlk gittiğim gün, üzerimde de ilk ders stresi var, acaba yapabilecek miyim diyordum. Pilates nefesleri, hareketleri zor gibi geliyordu uzaktan, bir de ruh halimin verdiği çok endişeli bir modum vardı. Ondan da çekiniyordum. “Ay sen neden bu kadar endişelin, sakin ol bakalım” diye soracak sanıyordum, kafamda bu sorulara cevap vermeye çalışıyordum. Oysa Pınar, daha ilk dakikadan beni rahatlatmayı başarmıştı. “Daha ilk dersin, yavaş yavaş açılırsın merak etme” demişti. Hatta birkaç ay sonrasına hareketleri hala doğru dürüst yapamadığımda da, “olsun iyisin, bekleriz daha iyileşirsin” demişti. Benim kendime yapamadığımı, yani o anki halimi kabullenmeyi, Pınar bana yapmıştı. Kendi hızımda, kendi ritmimde olmayı, acele etmemeyi bana öğretmişti. Ben ona o kadar güvenmiştim ki, o güvenle daha iyi olmaya başlamıştım. Espirili ve geyikli kişiliğim de geri dönmüştü o sıralar. Pınar’ı çıldırtacak seviyede geyik çeviriyordum derste, sonra da ona “Ben de sana gönderilmiş bir testim, bakalım beni geçebilecek misin?” diyodum pişkince smile emoticon Kolumu yanlış tutuyorum mesela, Pınar “Kolunu düzelt” diyor, “Bunu kolumla konuşmalısın” diyorum. “Esneyelim” diyor, ben ağzımı açıp esniyorum, “Kasların kısalmış” diyor, “Kasım kısaysa, aklım uzun” diyorum. “Ay sonunda bir doğru durdun” diyor, “Duruşuma kurban” diyorum. Pınar da tüm bu geyiklerime süper kahkahalarda eşlik ediyor. Hiç öyle reformer yutmuş pilates hocaları gibi değil, hem eğlenceli, hem duygusal, hem anaç…

Gel zaman git zaman ben Pilates’e başlayalı 2 sene oluyor. Ben o süreçte hep daha iyi oluyorum. Daha kabullenen, daha az düşünen, daha çok sevinen bir insan haline geliyorum. Kendimi durdurmayı öğreniyorum. Her Pınar’a gittiğimde de, girişim ile çıkışım arasında 100 puanlık enerji ve mutluluk farkı oluyor. Hatta artık hayatta en çok ertelediğim, çekindiğim şeyi yapmaya karar veriyorum. Bir bebek sahibi olmaya… Hamile kaldıktan sonra da Pınar’a devam ediyorum. Tabi geyiklere de… “Hamilelere herkes yer veriyor sen mattan, reformer’a, ordan oraya savurup duruyorsun Pınar”, “Burası hamile işkence merkezi oldu o nasıl bir hareket Pınar”, “Bu kadar hareketi nereden buluyorsun, ama bak ben hamileyim Pınar” gibi… Şimdilik karnımda minnoşla derslere devam ediyoruz. Pınar onunla bile iletişim kuruyor. Zaten Pınar’ın içselliği yazılabilecek değil, yaşanabilecek bir şey. O yüzden ben ne kadar yazsam da, görmeniz lazım.

 

Bugün ders çıkışında Mert Güler’in kitabını veriyor Pınar bana, “Aydınlık için, ışık için, güneş için, mutluluğun için meydan okuman gerek; karanlığa, kötülüğe, olumsuzluğa..” yazıyor kitapta. İçimden bugün de tam ihtiyacım olan bu cümleyi duymaktı diyorum. Hele ki cümlenin içinde güneş geçiyorken ve benim içimde de bir Güneş büyüyorken…

 

Hayatta artık tesadüflere inanmayan bir insan olarak, Pınar’a ihtiyacı olanların onu bir şekilde içsel olarak bulabileceğine inanıyorum. Hatta benim tanıdığımdan da çok farklı bir Pınar’ı keşfedeceğine.. Nasıl ki bir kitaptan herkes farklı açılardan besleniyorsa, kendi duygularına göre Pınar’ın çok farklı yanlarıyla tanışabilir. Ve eminim Pınar’da herkes kendine iyi gelecek bir şeyler bulabilir.

İyi ki varsın,

İyi ki yanımdasın Pınar!”

 

Şule Çelebi, finansçı/seramik sanatçısı, 45

“Sevgili Pinar hocam,

Günümün çok güzel, zinde ve kaliteli geçmesini sağlayan sabah seanslarımızı çok özleyeceğim. Senin azmin ve pozitif enerjin sayesinde hayatıma bir sayfa açıldı.

Her şey icin çok çok teşekkür ediyorum, tanıştığımıza cok memnunum.

Sevgilerimle”

 

Gizem Arslancan, inşaat mühendisi, 30

“Bana sadece doğru postürü, ağrılarımdan kurtulmanın en sağlıklı yolunu değil, hayata her gün daha pozitif yaklaşmayı her anımdan zevk almanın yolunu gösteren canım hocama. 1,5 sene beraber çalıştıktan sonra şu an dünyanın bambaşka bir yerinde sizin tavsiyeleriniz ve öğrettiklerinizle hala dik duruşlu ağrısız ve huzurluyum. Sporun hayatımda ki anlamını değiştirdiğiniz ve her anımda yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim”

 

Sevil Alkartal, sigorta eksperi, 45

"Spor salonunun her yerinde gözleri ve kulakları olan, hiç kopya çekemediğim bir eğitmensiniz. Kopya çekmeyi de pek beceremem ama neyse…

 

Yaklaşık 1 yıl önce tanıştım sizinle. Yılardır süre gelen skolyoz, sırt ve boyun ağrılarım nedeniyle eğik duruşumla geldim size. Derslerimizin başlarında bazı hareketleri yapmakta zorlansam da öğrenmeye, iyileşmeye gayret ettim. Yataktan hasta kalkmaktan, hep ağrı ile uyanmaktan çok yorulmuştum, 45 yaşında olmama rağmen kendimi çok yaşlı ve hasta hissediyordum. Sizin öğrettikleriniz, tavsiyeleriniz, sabrınız ve anlayışınızla şimdi daha dik duruyor, sağlıklı ve ağrısız uyanıyorum. Dünya varmış, hayat çok daha güzelmiş diyorum.

 

Yıllarca içimde biriktirdiğim, beni üzen bazı konularda da beni sabırla dinlediğiniz, şefkat ve sevginizi esirgemediğiniz için,

Hayatımdaki güzelliklerin daha çok farkına varmama vesile olduğunuz için,

İyi bir dinleyici olduğunuz için,

Samimi ve yürekten tavsiyeleriniz için,

İyi bir eğitmen, bir arkadaş, bir dost, psikolog olduğunuz için,

Gücüme güç kattığınız için,

Benimle paylaştığınız anlar için çok teşekkür ederim.

Dans etmeye devam ediyorum. Dans videolarımı ilerleyen günlerde sizinle paylaşacağım.”

 

Emel Çete, bir çocuk annesi, 42

“2012 yılı başında önce reformer aleti ile pilatese başladım.  Amacım kaslarımı güçlendirmek geçirdiğim ameliyat sonrası daha enerjik olmak  ve kuvvetlenmekti. Pınar Doğan ile bu amaçla tanıştım. Benimle birebir ilgilendi. Önce reformer ile başladım, sonrasında matta yer hareketlerine geçtik. Vücudumun zayıf noktalarını görüp çalıştırdı. Sayesinde gerçekten daha kuvvetlendim ve dik durur hale geldim.  Pınar bana doğru nefes almayı ve kaslarımı doğru esnetmeyi öğretti. Şu anda daha esnek ve fit bir vücuda sahibim. Bundan sonra beraber çalışmaya devam etmek istiyorum. Beni doğru yönlendirip işini ciddiye aldığı için ona çok teşekkür ederim.”

 

Gül Türün, iki çocuk annesi, restoran işletmecisi, 36

“Pınar Hoca’yla yolumun kesişmesi ile birlikte pek çok ilk de girdi hayatıma. Öncelikle  yıllardır yanlış aldığım (ve neredeyse hiç dışarı vermediğim:)) nefesim düzeldi. Lise yıllarımdan beri sırtımda taşıdığım hafif kambur, üçüncü dersin sonunda yerini dik bir sırta bıraktı. Bedenimin sınırlarını fark etmem, denge koordinasyonumu düzeltirken, benim bir parçam olduğunu düşündüğüm sakarlıkla vedalaşıp, hiç sahip olmadığımı düşündüğüm bir esnekliğe kavuştum. Pınar Hocaya bu keyifli süreçte beni yapamayacağım hareketlerle zorlayıp kaçırmadığı, ama sonuna kadar destekleyip motive ettiği için çok teşekkür ediyorum.”

 

Ece Ertunç, Öğrenci, 22

“Pınar Hoca’dan pilates dersleri aldığımdan beri kendimi eskisine gore daha sağlıklı hissediyorum. Boynumdaki omur kayması sonucundakı ağrılarım bitti, duruşumla ilgili fark etmediğim birçok sorunu çözmemde yardımcı oldu. Pınar Hoca ders esnasında her türlü yanlış hareketinize anında müdahale ediyor bu yüzden sakatlanmanız yada gözle görülür sonuçlar almamanız mümkün değil. Bir süre sonra pilatesin fiziksel yararının yanında psikolojik olarak da rahatlattığının farkına varıyorsunuz. Stresli, yorucu bir günün ardından kendinizi çok daha dinç hissediyorsunuz.”

 

Nihan Erçetin, 34

“Benim pilatesle buluşmam, bugün yapmaya vakit bulamadığım şeyleri yapacak vaktim olduğunda acaba bedenim, ruhumun enerji ve hızına yetebilecek mi sorusuyla başladı. Sonra bunu mümkün kılmanın elimde olduğuna karar verip Pınar Hocayla çalışmaya başladım. Pilatesin yüksek bir beden ve zihin konsantrasyonu ile yapılması kesinlikle aradığım şeydi. Bu yüksek konsantrasyonun dinginlik ve zihin açıklığı sağladığı tek kişi eminim ben değilimdir. Vücudumun beni kandırmaya çalıştığı zamanlarda bile hiçbir şekilde kandıramadığı Pınar Hocayla çalışmak da her zaman hem çok keyifli hem de güven verici.”

 

N. S., 24

“Pınar Hocadan ders almaya baslamadan önce farklı pilates eğitmenleriyle birkaç denemem oldu. Çok tatmin edici olduğunu söyleyemem. Başta bunu belirtmemin sebebi pilatesin diğer sporlara oranla daha spesifik olmasından dolayıdır. Teknik acıdan fazlaca bilgi birikimi gerektiren, uzman tarafından yaptırılmıyor ise eğer sakatlanmalara dahi yol açabilecek egzersizlerden oluşur. İşin üzücü tarafı ülkemizde bu sporu layığıyla yaptıran kurum ya da özel ders verebilen kişi sayısı çok azdır.

Sporla iç içe olan ve senelerce yüzme gibi dayanıklılık gerektiren bir sporu yapmış biri olarak söyleyebilirim ki pilatesin hiçbir spor dalıyla karşılaştırılmaması gerekir. Vücuttaki en kısa ve varlığını bile bilmediğimiz bütün kasları çalıştırabilen, hissetmemizi sağlayan, doğru nefes alıp vermemizi öğreten, aldığımız her doğru nefesin bütün hücrelerimizi olumlu yönde çalıştığını hissettiren, dış etkenlerde de vücudumuzu sıkılaştıran-şekillendiren, duruşunuzu düzgünleştiren bir spordur. Hatta pilatese sadece bir spor demek haksızlık olur. İçsel olarak psikolojik bir terapiye eş değerdir aynı zamanda. Benliğimizi keşfettiren, sıkıntılarımızdan uzaklaştıran, önemliler listesinin ilk sırasına kendi ismimizi yazdırmamızı sağlayan sihirli bir değnektir ayni zamanda.

 

Pilates dersleri alan henüz çaylak bir öğrenci olarak dikkat edilmesini söylemem gereken konu da her kişinin sahip olduğu vücut yapısının farklı olduğunun bilincinde olunmasıdır. Pilates sırasında uygulanan hareketlerin farklılık gösterebileceği kesin ve değiştirilemez bir durumdur. Özellikle alınacak ilk derslerde işin ehli bir eğitmen tarafından uygulatılmayan hareketler yanlış kas kullanımına ve sakatlanmalara dahi yol açabilir. Özellikle yolun başında iseniz mutlaka bir uzmandan ders alıyor olmaya dikkat edin. Cd’lerden ya da televizyon programlarından takip edilerek uygulanmaya calışılan pilates hareketleri (deneyimlemiş biri olarak yazıyorum) tehlikeli olabileceği gibi bir sonuca ulaştırmayacağından ötürü tamamen hayal kırıklığı yaratacaktır.

Pilates son zamanlarda popülaritesi çok fazla artmış olan bir spor olduğu için maalesef ki profesyonelliği de aynı oranda azalmakta. Pilatese başlamaya karar vermek, derslere girmek, zaman ve bütçe ayırmak önemli ve çoğu insan için zorlayıcı olabilir ama en önemlisi bu yola girdikten sonra gerçekten bu konuda uzman bir eğitmenle çalışıyor olmak gerekir. Naçizane (İnternet) araştırmalarım ve deneyimlemelerimden sonra Pınar Hocanın profesyonelliği benim için tatmin edici bir noktada oldu. Uzun yıllardır bu spor ile iç içe olduğunu, araştırmalarına hiç ara vermediğini devamlı öğrenme ve öğretme aşkından vazgeçmediğini gözlemledim. Belki Pınar Hocadan daha fazla zaman ayıran eğitmen vardır. Ama onun kadar bu ise gönül veren ve profesyonel olmak için çaba harcayan ve bir çocuk merakıyla devamlı araştıran, kendini geliştiren sayılı eğitmen vardır.

İlgine, bilgine, emeğine sağlık diyorum.:)”

 

Şule Çelebi Yıldırım, Ekonomist, 42

“Pınar Hocayla  ilk tanıştığımız dönemde, kafamdaki tek konu biraz zayıflayıp sporla da şekle şemale girmekti. Bu geçen süre içinde Pınar Hoca bana öncelikle rahat rahat bir nefes almayı öğretti. Meğer hiç alamıyormuşum.Sonrasında da istisnasız her hareketimde 1 milimetrelik hatalarımı bile düzelterek gerçek bir spor eğitmeninin nasıl olması gerektiğini öğretti. Şu ana kadar Pınar kadar dikkatli, duyarlı ve özverili bir eğitmenle çalışmamıştım. Sonuç olarak sağlıklı bir bedenle yaşayabilmem için gerekli olan bilgileri verip gerçekten beni fiziksel sıkıntılarımdan kurtardı. İşim dolayısıyla sürekli ağrıyan sırtım, belim ve dizlerimi rahatlattı. Öncelikle Pınar’a çok teşekkür borçluyum. Tabi bu arada ders sonlarında 10 ar dakikalık o tatlı sohbetlere de değinmeden edemeyeceğim. Nefis bir dersin ardından sabırsızlıkla bekliyorum o 10 dakikaları… Hem hocalığı, hem dostluğu benim için çok kıymetli İyi ki rastlaşmışız…”

 

Ebru Başer, iki çocuk annesi, 40

“Pilatese başladığım aylar içinde duruşum, yürüyüşüm (ki ben bunları son derece düzgün yaptığımı zannederdim!) tamamen düzeldi. Doğru alınan bir nefesin ne kadar değerli olduğunu öğrendim. Kendimce pilatese yeni yorumlar bile katabiliyorum ama kabul et Pınar çok mantıklı değiller mi? İyi ki Pınar hocayı tanıdım. Sayesinde doğru, güvenli, sağlıklı pilates nedir anladım. Uzun yıllar devam diyorum. Zaten benim gibi bir öğrenciyi bırakmazsın değil mi?”

 

Ayça Bahar, öğrenci, 22

“Yarım dönemlik bir pilates geçmişim olmasına rağmen bana pilatesi sevdiren Pınar hocam.. Benim için hayatta tanıştığım ender ve kazanılması gereken insanlardansınız. Pilatesin bana verdiği artılar ve sizinle ders yapma keyfi benim için çok güzel bir deneyimdi. Pilates derslerine mecburen ara vermek zorunda kaldım ama diğer sporların aksine kasları şişirmek yerine uzattığı için vücudumda hiç bir sarkma ya da değişim olmadı. Hatta pilates sayesinde kazandığım dik durma alışkanlığımı hala kaybetmedim.  Herkese hiç düşünmeden söyleyebilirim ki Pınar hoca ve onun pilatesi spor bir yana insanı tamamen desarj edip rahatlatıyor. Her şey için çok teşekkür ederim hocam en yakın zaman pilas derslerine başlayabilmek ümidiyle…”

 

Özge Sakallı, Denetçi, 24

“Kendisi hakkında çok bilgi sahibi olmadığım Pilates ile bacak ve kalça kemiğimdeki ağrıların artması sebebiyle tanıştım. Pınar Hocamla pilatese başladıktan sonra ise boş yere ağrılı günler geçirdiğimi anladım. Pilatesin beden sağlığı için önemli olduğunu yürüyüş bozukluğumun 1 buçuk ay gibi kısa sürede geçmesiyle fark etmiş oldum. Yürüyüşüme bağlı olarak bel ağrılarım ve oturma bozukluğundaki problemlerim de azaldı. Spor yapmayı çok bilmeyen ve sevmeyen biri olarak Pınar Hocamın sabrı, sıcaklığı ve dersler esnasındaki muhabbeti de benim bu sporu sevmemi sağladı. Denemek isteyen, bel sorunu ve yürüyüş bozukluğu olan ve terapi gibi ders işlemek isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.”

 

Nilüfer Çöten, Bilişim sektörü, ikiz çocuk annesi, 39

“Pınar hoca, hayatımıza internet araştırmalarımız sonucu, tesadüfen girdi. Biz 6 kişi birlikte ders aldık. Yıllardır ara verdiğimiz spor yaşantımıza geri döndük. Katılaşmış bedenlerimiz esnedi, kaslarımız yıllar öncesini hatırladı. Fiziksel sorunlarımız büyük ölçüde çözüldü. ( bel ağrıları, diz ağrıları ve kronik ayak bileği problemleri..)

Pınar hocaya tekrar eski bedenimizi hatırlattığı ve daha hareketli bir yaşama başlangıç yapmamızı sağladığı için çok teşekkür ederiz. Umarım yolumuz tekrar kesişir. Sevgiler”

 

Elif Dönmez, 30

“Hamilelik Pilatesi ile tanıştım Pınar Hoca ile. Önce ‘acaba doğru mu yapıyorum?’, ‘hiç pilates yapmamış bir insan olarak 7 aylık hamileyken başlanır mıymış?’ şüpheleri taşıyordum ama bu kısacık zamanda bile Pınar Hoca sayesinde duruşum, yürüyüşüm değişiverdi. Kendimi emin ellerde hissediyorum.”

 

Emel Çukadar, Finans, 31

“Hamileliğimin yedinci ayında tanıştık Pınar Hoca ile. Her ders aynı şeyi söyledim içimden: “keşke daha önce başlasaydım”. Pilates yaparak doğru duruş şeklini, bebek ve benim için faydalı nefes egzersizlerini, sırt ağrılarımı hafifletecek pratik hareketleri öğrendim.

 

Ama daha da önemlisi kendim için zaman yaratmış oldum ve çocuğunun adını anarken dahi gözleri ışıl ışıl parlayan bir anneden  işime çok yarayacak müthiş  tavsiyeler aldım. Doğum sırasında ya da sonrasında edindiğim her bilginin bana çok yardımcı olacağını biliyorum, bu yüzden de Pınar Hocama çok ama çok teşekkür ediyorum.”

 

Beyza Kasapoğlu, Mimar, 35

“Günün hangi saatinde giderseniz gidin Pınar hoca sizi müthiş enerjisi ile karşılar. Bir bakışı ile hemen sen yanlış basıyorsun der ya da bir hareketinizden boyun fıtığınızı fark eder. Pilates ile kaslarınızı güçlendirdikçe mutlu olursunuz ama aslında sizi mutlu eden Pınar hocadır  :)

 

 Pilates vücudunuza hak ettiği özeni göstermenizi öğretir. Kaslarıniz açıldıkça zihninizin de açıldığını hissedersiniz. İşler yüzünden pilatese ara verdiyseniz koşarak geri gidersiniz. Pınar hoca sorar “n’oldu çok mu özledin sporu?” ama sizin cevabınız “onu da çok özledim ama asıl sizi özledim” olur :)”

 

Gülden Duykan Kankotan, Pazarlama Uzmanı, 32

“Hamileliğim 3.trimesterinde normal doğumu kolaylaştırmak için pilates dersi almaya karar verdim. İnternetten yaptığım araştırmada karşıma Pınar Hoca çıktı. Stüdyosunun Ataşehir’de olduğunu duyunca, başta karnı burnunda hamile halimle araba kullanmak gözümde büyüdü ama telefondaki ses o kadar pozitif ve motive ediciydi ki bir şans verdim. Ne kadar doğru yapmışım! Cumartesi sabahları kendim ve bebeğim için ayırdığım 45 dakika o kadar iyi geldi ki… Pınar Hoca profesyonelliği, tecrübesi, pozitif enerjisi ve sabrı ile beni doğuma hazırladı. Tüm anne adaylarına bu tecrübeyi tavsiye ediyorum.”

 

Hande Özbege, Öğretmen, 38

“Doktorların sırt rahatsızlığımdan dolayı çok zor geçeceğini hatta sonlanamama ihtimali olduğunu söyledikleri bir gebelik sürecinin başında tanıdım seni. 6. aydan itibaren yatarak geçeceğine inandığım gebeliğin son gününe kadar çalıştım ve gezdim sayende. Enerjin, güler yüzün ve en önemlisi uzmanlığın sayesinde en küçük bir sıkıntı yaşamadan tosunumu kucağıma aldım;) Ne mutlu bana ki seni tanıdım, iyi ki varsın ;)”

 

Sinem H., Öğretmen, 31

“Epitopu 7 ay süren spor hayatımın sonunda omzumu sakatlamış, spora ara vermek zorunda kalmış, sonra hamile kalıp bir minik dünyaya getirmiş ve sonuçta pek de sağlıklı olmayan bir vücut edinmiştim. Omzum, sırtım, boynum ve belim ağrıyordu ve sol bacağımı çömelecek kadar bile esnetemiyordum. Pilatesi daha önce denemiş ve bana ne kadar iyi geldiğini fark etmiştim. Yine pilatese başlamak istiyordum ama insana bilinçsizce “form” kazandırmaya çalışan birine denk gelip kendimi yine sakatlamaktan çok korkuyordum. İnternette araştırma yaparken Pınar’ın sayfasına rastladım. İddiası tam da benim sorunuma çare olmaktı. “Deneyeyim de sonra karar veririm” diyerek stüdyosuna gittim. Kocaman gülümsemesi, hijyen anlayışı, sorduğu sorular, sorularıma verdiği yanıtlar ve kendinden emin tavrı kendimi değerli ve güvende hissettirdi; derslere başladım. Beni önce doktor muayenesine yönlendirdi, spor yapabileceğimin izni çıkınca doktorun talep ettiği programı pilates hareketleriyle harmanlayan yoğun bir programla çalışmaya başladık. Bir ay içinde omuz, sırt, bel, boyun ve bacak bölgemdeki tüm sıkıntılarım giderilmişti. Kendine değer veren, profesyonel, neşeli ve işini bilen birini arayan herkese Pınar’la Pilates’i tavsiye ediyorum.”

 

Ayşe Akpınar, Mühendis, 27

“Pilatesle hamilelik dönemimde tanıştım. Pilates sayesinde geçen sağlıklı, çok rahat ve çok eğlenceli bir 9 ay sonunda bebeğimi sağlıkla kucağıma aldım. Hamile pilatesini bütün anne adaylarına tavsiye ederim”

 

Nihan Y., Satış Direktörü, 35

“Hamileligimin 14. haftasinda Pinar Hoca ile tanistim, iyi ki de tanismisim! 39. haftaya kadar haftada iki gun birlikte calistik. Pinar Hoca, ihtiyacima ve hamileligimin ilerlemesine gore her hafta bana ozel hareketler yaptirarak hamilelik surecime buyuk katkida bulundu. 15 kilo almis olmama ragmen sayesinde “hic kilo almamissin” ya da “ne kadar dengeli dagilmis kilo” seklinde yorumlar aldim cogu zaman. Pinar Hoca ile calismamizin belki de en buyuk etkisini sezeryan ameliyatimin ertesi gunu yasadim. Kizimi kucagimda tasiyarak eve geldim! Bir kac gun icinde de karin kaslarim cok hizli toparlandi. Gerek calisma disiplini ve profesyonelligi gerekse ders sirasinda aktardigi faydali bilgiler ile sagladigi huzur ve rahatlama icin de ayrica tesekkur ediyorum. Hele hergun gonderdigi hatirlatma mesajlari olmasa gunde 2 litre su icebilir miydim bilemiyorum :)

 En kisa zamanda yeniden kendisi ile calismak icin sabirsizlaniyorum.”